Jdi na obsah Jdi na menu
 


Perný počátek sezóny za námi

5. 7. 2015

Tak jako každý rok, i ten letošní jsme netrpělivě očekávali příchod sezóny zdravotnických asistencí a akcí pro veřejnost. Po zimní přestávce, kdy jsme stírali prach z našeho vybavení, musíme při ohlédnutí se zpět konstatovat, že jsme jej pořádně provětrali a měli jsme se co ohánět.

 

Ukliďme Česko 2015Vše začalo nenápadně 27. dubna při akci "Ukliďme Česko". Asi tušíte, že nejde o nic zvláštního z pohledu zdravotníka. Jen pro připomenutí, jedná se o celorepublikovou úklidovou akci zaměřenou na přírodu. A rádi se ji zúčastňujeme. Zranění žádné, ale makačka to byla. Výsledkem byl plný velkoobjemový kontejner, naplněný ve čtyřech lidech. Ruce vytahané, bolavé klouby a únava. Ale taky skvělý pocit z dobře vykonané práce.

Zatím se rozehříváme. Jedeme dál...

 

30. dubna se slétly v orlovské Spirále čarodějnice, které organizoval Český svaz žen a klub Posejdon. Ukázka nepřímé masáže pro děti a maskování. Bez zranění, ale o to víc jsme byli rádi.

5. května běží žáci základních škol a gymnázia vzpomínat na osvobození města Orlová rudou armádou. Pro mnohé to byl náročný výkon. Mladá slečna hlásí nevolnost. Pak i pocit na zvracení. Zajišťujeme klid a podáváme tekutiny. Po 20 minutách je v pořádku.

15. května Den pro rodinu pod záštitou spolku Benjamín. Spousta atrakcí pro děti, skákací hrad, tunel, soutěže. Taky odřená kolena, lokty a boule na hlavě. Co dodat? ...děti...

ččk orlováPo krátkém odpočinku nastartovala sezóna asistencí pro Město Orlová a Dům kultury Orlová. A nejen pro ně. 23. května Den města Orlové a Fotbalový miniturnaj partnerských měst. Na fotbale se členové družstev tak zapálili do litého boje, až to vedlo k poranění kolene mladé hráčky. Na Dnu města Orlová po drobných ošetřeních puchýřů, podání volně dostupných léčiv na alergie a bolesti hlavy hledáme alkoholem zmoženého polského účinkujícího. Naštěstí jej jeho kolegové našli dřív něž my. Pak už nezbývalo nic jiného než doprovodit milou seniorku z kopce v areálu a skrze davy lidí k odvozu. Milé rozloučení a my se těšili na další úsměvné zážitky.

Pondělí 1. června patřilo dětem. Samozřejmě maskujeme umělá zranění a vypouštíme oběti našich doveností do světa děsit nezainteresované rodiče a návštěvníky. Po chvíli se nám takový ptáček vrací zpět. Malý hokejista, cca 8 let, omdlívá. Úsměvy jsou pryč. Ihned chladíme a podáváme tekutiny. Klučina projevil bojovného ducha a po 20 minutách jej předáváme s poučením a doporučením trenérovi. Zatrnulo nám, ale to jsme netušili, že bude hůř...

gymnazium-orlova-cck.jpg5. červen a na orlovském gymnáziu probíhá projektový den, kterého se účastníme. Už od rána počasí nevěstí nic dobrého. Teplota stoupá nejen venku, ale i uvnitř budovy. Zatímco máme pro nižší ročníky gymnázia připravená interaktivní stanoviště a následuje krátká přednáška o první pomoci, převážně dívky omdlívají z vyčerpání z tepla. Jsme připraveni, pomáháme. Celkem sedm dívek s nauzeou nebo omdlením. Počasí nám nepřálo. Přihořívá...

6. června, Obecní slavnost v Dětmarovicích. Opět velmi teplé počasí. Kolaps seniorky. Po dobu ošetření se stav nelepší, voláme rychlou. Pomáháme paní naložit. Podle informací je paní v pořádku. Nám už taky začalo být teplo. Skupiny jako OLYMPIC nebo DOGA přitáhly velké množství diváků. Naštěstí již nic vážného.

13. červen a venku takový hic, že i psi se prali o stín. Do toho městská akce Orlovský jarmark. I když jsme to nevyslovili nahlas, naše pohledy daly tušit naše očekávání. Bohužel. Kolaps seniorky z přehřání a vysoký krevní tlak těhotné ženy. Pak již drobná ošetření puchýřů, bolesti hlavy, krvácení z nosu a říznutí do prstu. Mezitím jsme si odskočili za sloužícím hasičem s oteklým hleznem.

11351177_1008129729206061_8604658481602732520_n.jpg14. června svolali své ratolesti k oslavě Dne dětí orlovští měštští strážníci. Už bylo příjemněji a všichni jsme se bavili. Měli jsme možnost sami si projít vozidlo Rychlé záchranné pomoci a hovořit s dlouholetým řidičem. Inspirativní zážitek pro všechny.

25. června vypomáháme live inlineZáchrannému týmu ČČK Ostrava na akci rychlobruslení Live In-Line 2015. Je deštivo, prší a leje jako z konve. Počasí si nevybereme. Ošetřujeme odřeniny po pádech na asfalt, jedné dívce doporučujeme navštívit nemocnici s podezdřením na poranění klíční kosti. Přesto podle pořadatelů, právě díky dešti, byl na úrazy nejklidnější ročník. Závodníci jeli opatrněji.

rock therapy 201527. června, ROCKTHERAPY. Z našeho pohledu nejrizikovější městká událost, rozbíjíme stan a zřizujeme stálé stanoviště. Vyplatilo se. Pořezání prstů od skla perzonálu akce, puchýře, alergie, bolesti hlavy, starší poranění prstu ruky nebo odřenina. Když už jsme mysleli, že bude vše OK, na konci případ muže v extrémně opilém stavu hraníčícím s delíriem, navíc po pádu s úrazem hlavy. Voláme rychlou, mezitím je pacient pod kontrolou zdravotníků ve stanu. Sanita odjíždí, uklízíme a balíme. Předáváme informace organizátorům a jdeme domů.

Na závěr vše dobré. Služby města Orlové, a.s., slavila 3. července 20. výročí založení a připravila si pro své zaměstnance kulturní program a také ukázku techniky s doprovodným programem, kterého jsme se účastnili my společně s Městskou policií Orlová. Pro děti byla připravena tři stanoviště, kde si musely poradit se skládámím modelu lidské kostry, přiřazování obsahu autolékárničky k obrázkům poranění a nepřímou srdeční masáží. Za odměnu si děti odnesly cukrovinku a pokud chtěly, a ony většinou chtěly, tak taky umělé zranění. Ošetřen účinkující strážník, který se lehce zranil při dynamické ukázce sebeobrany.

img_20150703_160157.jpg

 

Jsme rádi, že jsme se stali pevnými partnery kulturních akcí v Orlové a okolí a můžeme tak pomáhat tam, kde je nás třeba, nebo rozdávat radost dětem. Těší nás návštěvníci, kteří za námi chodí pro radu nebo s dotazy. Doufejme, že nadcházející kulturní a společenské akce se již ponesou v duchu nudy pro zdravotníky, ale o to větší zábavou pro všechny ostatní.