Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povodně 2013

21. 7. 2014

Na počátku června 2013 se nad územím České republiky, především v oblasti jižních a středních Čech usadila dlouhotrvající srážková oblačnost, díky niž se půda nasytila vodou a další stážky již neměly kam vsakovat. Voda se začala valit přítoky do velkých toků, hlavně Vltavy a Labe, kde se extrémně zvýšily hladiny a řeky se i v přítocích rapidně vylily z koryt. Shodou okolností se projevily i nedokončené a narychlo dosypané protipovodňové hráze, které se protrhly nebo nízce naprojektované povodňové zábrany.

 

Český červený kříž reagoval velmi rychle a již 2. června aktivoval své struktury, především Ústřední krizový štáb, který monitoroval situaci a v ohrožených regionech - např. v Jihočeském kraji, Středočeském kraji, Královehradeckém kraji nebo na Děčínsku a koordinoval materiální, humanitární pomoc a práci Humanitárních jednotek.

 

3. června zareagoval Úřad oblastního spolku v Karviné a zahájil materiální sbírku pro oblasti zasaženými povodněmi, neboť již bylo jasné, že tyto záplavy se neobejdou bez škod na majetku a bohužel, jak se následně potvrdilo, i na životech.

 

Ještě tentýž večer se přidala k materiální sbírce i Místní skupina ČČK Orlová (ZDE). Zřídila a označila sběrné místo a kontaktní osoby. Následně byla kontaktována média (Polar TV, DENÍK), internetoví partneři e-Orlová.cz, mesto-orlova.cz a partneři na moderní sociální síti Facebook (e-orlova, MM - Mladé město Orlová, 5+2 dny Karvinsko).

Na legální plochy ve městě byly vylepeny plakáty upozorňující občany na probíhající materiální sbírku s konkrétními potřebami.

 

Sbírka probíhala až do 15. června. Darovaný materiál byl následně předán Oblastnímu spolku ČČK Karviná k odvozu do postižených oblastí. Od všech dárců máme kontaktní údaje a obdrží děkovný dopis. Zároveň jim tímto mnohokrát děkujeme.

 

 

473666.jpg