NEODCHÁZEJ... POMOZ!
Vítáme vás na stránkách Místní skupiny ČČK Orlová a jejího projektu Neodcházej… Pomoz!
ŽÁDNÁ POMOC NENÍ ŠPATNÁ. VOLEJTE 155. ŠPATNÁ JE LHOSTEJNOST.
O čem to celé je?
První pomoc by měla patřit neodmyslitelně k základním dovednostem občanů. Jde o soubor jednoduchých kroků a postupů, které mají za cíl zamezit umrtí nebo trvalému poškození zdraví. Přesto se ale nemusíte obávat první pomoci. V případě ohrožení života nebo zdraví volejte záchrannou službu 155.
Bohužel, v dnešní společnosti vzrůstá agresivita a tím i riziko úrazů, ale také lhostejnost veřejnosti a individualismus. A právě tímto problémem, jako je neochota poskytnout první pomoc, se náš projekt zabývá.
Statistiky jsou neúprosné. Ročně zemře v České republice na následky úrazů okolo 300 dětí a zhruba 3000 má trvalé zdravotní postižení. Následkem neposkytnutí první pomoci u dopravních nehod umírá až 10% osob zbytečně (za rok 2014 dle Policie ČR: 629 mrtvých a bezmála 50.000 zraněných). Tento projekt má za cíl ukázat jednoduchost první pomoci a donutit veřejnost zamyslet se nad současnou situací. V dnešní společnosti převládá často lhostejnost, kvůli které bohužel lidé často zcela zbytečně umírají po náhlém selhání životních funkcí, násilného napadení nebo z vlastní nerozvážnosti. Ruku na srdce- kolikrát jste potkali na veřejnosti ležícího člověka a prošli jste bez povšimnutí dál? V mnoha případech se stačí zeptat: Hej, je Vám dobře? Jste v pořádku?... Nechceme hrát na city, ale… co když budete potřebovat pomoct vy?
Jak to celé vzniklo?
Na úplném začátku byla příhoda naší členky, která vedla k myšlence pokusit se alespoň u jediného člověka změnit svůj postoj. Kristýna Pechová, autorka nápadu, nám řekla:
„Cestou na poštu jsem zaslechla zvuk podobný běhu na podpatcích. Příliš jsem tomu nevěnovala pozornost. Do chvíle, než jsem uslyšela i sípavé nádechy neznámé paní, která se zoufale snažila najít klíče, aby otevřela obchod. Poblíž postával nějaký mladík s telefonem v ruce, určitě by zavolal záchranku, kdyby bylo potřeba. Brzy mi došlo, jak strašně moc se pletu. Rozhodla jsem se vrátit a zjistit co se děje. Když jsem vešla do obchodu, hned jsem věděla, že není něco v pořádku. Paní měla silný astmatický záchvat a v panice se snažila najít inhalátor. Ženu jsem se snažila uklidnit, aby si vzpomněla kde je. Pochvíli se lék konečně našel. Po nádechu z přístroje se ji začala vracet barva tváře, ale oči byly zarudlé a rozmazané od řasenky. Bylo to poprvé v životě, kdy jsem někomu viděla na očích, co chce říct. Když byla paní schopna mluvit, znovu to zopakovala „děkuji “. Stačilo jen zjistit, co se děje, nepokračovat za svým, ale věnovat malou chvíli svého zájmu někomu jinému. Stačí tak málo, ale pro někoho jiného to může být moc. Když jsem odcházela, mladý muž si šel do obchodu zakoupit zboží, kvůli kterému stál před obchodem, než se otevře…“
Myšlenka byla na světě, už zbývala jen realizace. Všechny nápisy jsou provedeny ekologickou a přirozeně odbouratelnou barvou, která samovolně vymizí zhruba do tří měsíců od nástřiku.
TENTO PROJEKT PODPOŘILO MĚSTO ORLOVÁ
Pojďme si společně projít jednotlivá místa v Orlové a ukažme si, že první pomoc je jednoduchá. Je pro všechny.
- "Píchlo mě na hrudi..."
- "Obcházeli mě..."
- "Já nespal..."
- "Nikdo mi nepomohl..."
- "Nekoukl jsem doleva..."
- "Chyběl mi cukr..."
- "Umrzl jsem..."
- "Nezaklonili mi hlavu..."
- "Stačilo zavolat 155..."
- "Mysleli, že jsem opilý..."